صفحه اصلی / اخبار فناوری / علت گرانی دلار در روزهای اخیر

علت گرانی دلار در روزهای اخیر

گرانی دلار به چه علتی است؟ علت گرانی دلار چیست ؟اخیرا خبرهای زیادی در مورد گران شدن قیمت دلار شنیده می شود و البته این موضوع بر روی بازار تاثیرفراوانی داشته است. دلار به عنوان یکی از ارزهای مهمی است که در بازار وجود دارد که تغییرات آن سبب می شود دگرگونی های در بازار به وجود بیاید.

چرا دلار گران شد؟

گرانی دلار به چه علتی است؟ نوسان های زیادی در بازار ارز به وجود آمده که سبب شده قیمت ها ثانیه ها تغییر نمایند و در هر ساعت رکورد تازه را ثبت کنند. در جدیدترین خبرها اینگونه دیده می شود که قیمت فروش دلار ۴۰۶۰ تومان شده و این با وجودی می باشد که برخی از واسطه های دلار و صراف ها تقریبا فروش ارز را انجام نمی دهند.

بازارهای اینگونه می گویند که کاسبی برای خرید دلار از مردم در این شرایط ، رونق کمی داشته و برخی از افراد که نگرانند قیمت دلار بیشتر شود ، به هر علتی دلار خریداری می کنند.

با این اوصاف برخی از کارشناسان گفته اند که دولت می خواهد دلار را گران کند و آن را به قیمت ۵ هزار تومان برساند. ولی این خبرها توسط سخنگوی دولت آقای محمدباقر نوبخت به صورت کامل رد شده است.

دولت دلار را ۵ هزار تومان نخواهد کرد

طبق گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه ، سیاست دولت این نیست که پول ملی را ضعیف کند بلکه با کاهش ارز در مقابل دلار به شکل غیر منطقی مخالف است و مدیریت نرخ ارز شناور به عنوان سیاست آن می باشد.

محمد باقر نوبخت اینگونه ادامه میدهد که : دولت از ضعیف شدن پولی ملی ضرر می کند و قصد دارد تورم را مهار نماید و البته این که بگویند دولت می خواهد نرخ ارز را افزایش بدهد به عنوان یک تهمت خواهد بود. نباید حرف های اخیر ترامپ را به درون بازار های ارز و طلا بکشیم .کشور ایران بسیار باثبات بوده و دولتی دارد که در مقابل نوسان های ارز بسیار قدرتمند عمل می نماید.

نوبخت در پاسخ به اینکه دولت معتقد است نرخ واقعی دلار پنج هزار تومان می باشد و می خواهد قیمت ارز را به این میزان نزدیک نماید اینگونه می گوید که ، خیر دولت دلار با این قیمت مورد قبول نیست.

 

ترامپ و گرانی دلار

برخی بازارها اینگونه می گویند که صحبت های که ترامپ در مورد برجام و ایران اخیرا داشته است سبب شده تا قیمت دلار در بازار به یکباره افزایش داشته باشد ولی البته کارشناسان اقتصادی بر این نظر هستند که سیاست گذاری های پولی افزون بر مشاجره‌های لفظی ایران و آمریکا سبب شده قیمت دلار با افزایش روبرو شود.

سید بهاءالدین حسینی هاشمی می گوید وقتی قصد مقایسه ۲ ارز وجود داشته باید به میزان نرخ تورم این دو ارز هم توجه داشته باشید.همچنین گفته است تورم حوزه دلار حدود دو درصد و تورم حوزه ریال حدود ده درصد می باشد که مابه التفاوت این دو تورم ، کم شدن میزان ارزش پول ملی را نشان میدهد. با فرض اورم این ۲ ارز ، به وسیله یک محاسبه ساده در می یابیم که از سال ۹۲ تاکنون ، ارزش ریال باید ۵۰ درصد ضعیف میشده است.

به گفته های حسینی هاشمی ، سیاست دستوری یکی از اصلی ترین علت های مدیریت شدن دلار در بازار می باشد . مواردی مختلفی مثل رکود اقتصادی ، کم شدن سطح مبادله های بین المللی، سیاست های گمرکی  برای ورود کالا ها و محدودیت های رازی و همچنین فروش نفت سبب شده تا قیمت دلار در بازار مدیریت شود.

همچنین وی اینگونه گفته است که یکی از مهم ترین اقدامات دولت ، دستاورد مدیریت ارز بوده ولی این دستاور ثبات نخواهد داشت و در شرایط خاص عموما سبب می شود در بازار تنش های به وجود بیاید.

اولین علت گرانی دلار ، مشاجره های لفظی ترامپ و عربستان : او همچنان گفته است که هم اکنون در بازار تغییرات اقتصادی خاصی اتفاق نیوفتاده است ولی به علت مشاجره های که بین ترامپ و عربستان به وجود آمده ، بازار ایران نیز تحت تاثیر قرار گرفته و سبب شده تا نگرانی ها از کمبود ارز سبب بالا رفتن تقاضا گردد و در نهایت ذخیره احتیاطی مردم هم افزایش داشته باشد.

دومین علت گرانی دلار، کاهش نرخ سود است:  یکی دیگر از دلایلی که در گرانی دلار نقش داشته است ، مولفه های مالی و بانکی از جمله نرخ سود است که در این جا صحبت از خرده فروشی ها نیست بلکه صاحب های سرمایه های زیاد هستند که به آسانی در همه ی بازار اثر گذاشته اند.
همچنین وی در ادامه اینگونه می گوید که زمانی که بازار ارز تکان بخورد سبب می شود بازار طلا هم تغییر کند البته در این زمان تخریب بازار اتفاق می افتد و به همین دلیل تاکید کرد که باید سیاست های اقتصادی بر پایه واقعیت باشند نه اینکه بر پایه ایده ها یا آرمان باشد.

حسینی هاشمی این را نیز گفته است که بانک مرکزی و دولت تمامی تلاش خود را کرده اند تا بتوانند به حفظ بازار ارز و دستاورد تورم تک‌رقمی کمک کنند اما برخی از مسائلی که اخیرا اتفاق افتاده سبب شده تا بازار دچار تغییراتی شود که انگونه که به نظر می آید زیاد دوام نخواهد اورد.

یکی دیگر از کارشناسان اقتصادی (حکیم پور ) معتقد است تا هنگامی که ارز تک نرخی نگردد ، کم کردن نرخ سود سپرده های بانکی غلط می باشد و موجب می شود که سپرده از بانک ها خارج شود و سپرده ها به سمت بازار ارز برای بدست آوردن سود بیشتر ، حرکت می کنند.
این کارشناس اقتصادی اینگونه در ادامه گفته است که کم کردن نرخ سود سپرده می تواند سبب شود که قیمت دلار افزایش داشته باشد و همچنین ، در نیمه دوم امسال این احتمال وجود دارد که نرخ دلار با افزایش روبرو شود و همچنین ممکن است مردم سپرده هایشان را از بانک بیرون بیاورند و به سوی سفته بازی ارز بکشانند.

این مطالب را نیز ببینید!

هواوی با رشد بسیار بالایی در فروشش روبرو شده است

رشد چشمگیر هوآوی در بازار گوشی های پرچم دار دنیا در نیمه اول سال ۲۰۱۸  …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *