صفحه اصلی / اخبار فناوری / علائم آنفولانزای پرندگان چیست؟ همه چیز در مورد آنفولانزای پرندگان !

علائم آنفولانزای پرندگان چیست؟ همه چیز در مورد آنفولانزای پرندگان !

علائم آنفولانزای پرندگان چیست؟ همه چیز در مورد آنفولانزای پرندگان ! یکی دیگر از بیماری های که مدتی است دوباره رایج شده ، انفلونزای پرندگان می باشد. پیش از اینکه بخواهیم به موضوع درمان بپردازیم بهتر است کمی با علائم آن آشنا شویم.

چه افرادی در معرض مبتلا به آنفلونزا هستند؟

۱)فروشندگان پرندگان دست آموز ۲) آشپزهای که با ماکیان زنده یا تازه کشته شده سروکار داشته اند ۳)کارمندان و کارکنان مراکز بهداشتی، درمانی ۴)دامپزشک های شاغل در صنعت طیور و پرندگان ۵) افرادی که حدود  ده روز پیش از شروع نشانه های بیماری به مناطق آلوده سفر کرده اند ۶) افرادی که در مناطقی هستند که ماکیان وحشی و خانگی بیش از حد دچار مرگ شده اند. ۷)فروشندگان پرندگان زنده ۸) کارگرانی که در محل های پرورشی پرندگان اهلی یا در مزارع مشغول به کار هستند.


مقاله مرتبط : احتمال ابتلا به آنفولانزا به سال تولدتان بستگی دارد


چگونه آنفلونزای پرندگان انتقال داده می شود؟

انتقال از پرنده به پرنده : ماکیان آبزی دارای ویروس های شدیدی هستند که می توانند آنها را به پیرامون خود منتقل نمایند و ویروس ها به وسیله ترشحات بینی و مدفوع و … به میزان زیاد وجود دارند که می تواند به واسطه آب آشامیدنی مشترک منجر به  آلودگی پرندگان مثل خروس و مرغ شود. یکی از شایع ترین راه های انتقال  مدفوعی-دهانی است.

انتقال پرنده به انسان : وقتی انسان با پرندگان آلوده تماس داشته باشد سبب آلودگی آنها خواهد شد مواردی مثل سربدین پرندگان ، بازی با آنها و ….

این بیماری به واسطه پخته شدن گوشت به انسان ها نمی رسد و فقط از طریق راه های باز مثل بینی ، دهان و چشم به دستگاه تنفسی انسان وارد می شود. وقتی که انسان به انسان به مدت طولانی تماس داشته باشد این بیماری انتقال داده می شود.

انتقال از محیط به انسان : چون که این ویروس می تواند مدت زیادی در شرایط محیطی خنک و مرطوب باشد این امکان وجود دارد که از محیط به انسان ها نیز انتقال داده شود مثل جریان نوشیدن آب.

عفونت آنفلوانزای پرندگان موجب بیحالی، ضعف ، عطش ، اسهال ، سیخ شدن پرها و … می گردد.

علائم این آنفلونزا با آنفلوانزای انسانی شباهت زیادی داشته است و مواردی مانند گلودرد ، درد عضلانی ، تب ، سرفه ، مشکل های تنفسی و پنومونی را شامل می شود. بیشتر بیماران دچار تب می شود و دچار بیحالی و کسل بودن ، زجر تنفسی ، رال های ریوی ، تاکی پنه ، گرفتاری دستگاه تنفس تحتانی می گردند. بیشتر بیماران عموما به پنومونی دچار می شوند.

آنفلونزای پرندگان چه عوارضی دارد؟

علائم آنفولانزای پرندگان چیست؟ همه چیز در مورد آنفولانزای پرندگان ! : اختلالاتی در کارکرد قلب و کلیه ها و … پان سیتونپی و سپیس است.

 درمان چگونه است؟

بیمارانی که به این آنفلونزا مبتلا هستند باید در بیمارستان بستری شوند و معمولا بعد از ۴۸ ساعت به علت شرایطی که برای بیمار به وجود می آید در بخش ای سی یو بیمارستان بستری می شود. برخی داروها که ترکیب های ضد ویروسی داشته اند برای بیماران تجویز می گردند. شروع علائم بالینی در ۴۸ ساعت اول رخ میدهد. اما اگر در داروهای تجویز شده تاخیری وجود داشته نمی توانند باتاثیر باشند. می توان از داروهای ضدویروسی مثل  امانتادین وریمانتادین استفاده کرد.


مقاله مرتبط: همه چیز درباره آنفلوآنزا خطرناک جدید / علائم آن چیست وچگونه با آن مقابله کنیم؟


برای پیشگیری از این بیماری چه باید کرد؟

۱)بیماران باید از وسایل یک بار مصرف استفاده کنند.

۲)نکات بهداشتی را رعایت کنند

۳)با دیگر بیماران در بیمارستان نباید ملاقات نمایند

۴)پرسنل بیماران باید از گان ، ماسک ؛ آستین بلند ، عینک و محافظ صورت استفاده نمایند.

۵)بیماران باید در وضعیت تماسی و ایزولاسیون تنفسی قرار بگیرند.

۶) برای کارکنانی که با مایعات و ترشح های بدن بیمار در تماس می باشند بدون رعایت احتیاط های ضروری باید my‏۷۵ روزانه اوسلتامیویر به مدت هفت تا ده روز دریافت نمایند.

۷) اگر علائم تنفسی و بروز تب تا ده روز بعد از بازگشت از نقطه آلوده ، به پزشک باید مراجعه نمایند.

خطر پاندمی آنفلونزای پرندگان پرندگان و چگونه مقابله : 

برای پیشگیری از انتشار این بیماری در جامعه قرنطینه کردن و ایرولاسیون روش موثری نمی باشد ولی مردم باید با علائم این آنفلونزای پرندگان به خوبی آشنا باشند.

اما دسترسی داشتن به واکسن بسیار موثر می باشد. در کاهش خطر مبتلا شدن به بیماری ، رعایت بهداشت فردی بسیار مهم می باشد و توصیه می شود پیش از خروج از منزل حتما از ماسک استفاده گردد.

اگر در خانه ی فردی مبتلا وجود داشته است می توان برای ضدعفونی کردن سطح های مختلف از آب و صابون و مواد ضد عفونی استفاده کرد.

چگونه می توان آنفلونزای پرندگان را کنترل نمود؟

یکی از مهم ترین اقداماتی که می توان انجام داد دفع سریع پرندگان بیمار است و همچنین ضدعفونی کردن مرغ داری ها و قرنطینه کردن در چنین شرایطی بسیار موثر می باشد.

ویروس آنفلوانزا در زمان ۳۰ دقیقه در دمای ۶۰ درجه سانتی گراد و در تماس با مواد ضد عفونی کننده مثل فرمالین وید از بین می رود.

افرادی که مشکوک به مبتلا شدن این آنفلوانزا  هستند باید سریعا به بیمارستان برود و تا ۲۴ ساعت بعد از قطع تب نیز تحت نظر باشند.

برای موارد مشکوک یک نمونه از مجرای تنفسی گرفته می گردد.

اقدامات ضروری در زمان بروز آنفلوانزای پرندگان در مرغ داری ها برای افرادی که در خطر بروز آن هستند:

در صورتی که وجود H5 تایید شود باید در اولین فرصت برای افراد و کسانی که در مرغ داری های تا نزدیکی ۵ کیلومتر هستند واکسیناسیون برای مقابله با آنفلوانزای انسانی هم انجام گردد.

در چنین شرایطی استفاده از وسایلی مثل روپوش ، دستکش یکبارمصرف ، چکنه ، روکفشی و … نیز توصیه شده است. هر بار بعد از اینکه از این وسایل استفاده شد باید آنها را به صورت مناسبی معدوم نمود. بعد از درآوردن وسایل ایمنی نیاز است که دست ها برای ۱۵ تا ۲۰ ثانیه با آب و صابون شسته شوند. استفاده از این وسایل و اقدام ها برای همه ی افرادی که در این مرغداری ها کار می کنند لازم و ضروری می باشد.

هیپوکلرید سدیم ۱% برای ضدعفونی کردن وسایلی که به خون آلوده هستند و همچنین مایع های بدن بیماران مشکوک بکار گرفته می شود . برای ضد عفونی کردن مواردی که امکان استفاده از سفیدکننده نیست می توان از الکل  ۷۰% استفاده گردد.

مقاله آنفلونزای پرندگان چه علائمی دارد ؟ برای شما مفید بود ؟

این مطالب را نیز ببینید!

هواوی با رشد بسیار بالایی در فروشش روبرو شده است

رشد چشمگیر هوآوی در بازار گوشی های پرچم دار دنیا در نیمه اول سال ۲۰۱۸  …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *