صفحه اصلی / اخبار فناوری / موضوع فیلترینگ تلگرام در روسیه

موضوع فیلترینگ تلگرام در روسیه

فیلترینگ تلگرام موضوعی است که در بسیاری از کشور ها مشکل ساز شده است. یکی از کشور هایی که تلگرام را به صورت قطعی فیلتر کرد کشور روسیه است. در کشور روسیه سازمانی به نام رگولاتوری وجود دارد که وظیفه بررسی کانال‌ و شبکه های ارتباطی و فن آوری اطلاعات را در این کشور بر عهده دارد. این سازمان پس از درخواست های فراوان از شرکت تلگرام برای ارائه‌ کلید‌ های رمزنگاری , باز هم با پاسخ های حاشیه ای این شرکت رو به رو شد و در طی یک تصمیم قاطعانه این اپلیکیشن را در کشور خود فیلتر کرد.

در طی این درخواست ها , سازمان امنیتی FSB که به در کشور روسیه به عنوان پایه ای ترین و مهم ترین سازمان امنیتی کشور در حال فعالیت است , از شرکت تلگرام خواسته بود , کلید‌ های رمزنگاری را که برای رمزگذاری پیام‌ ها استفاده می شود به آن ها ارائه دهد و برای این کار فقط چهار روز به شرکت تلگرام فرصت داده بود اما با عدم همکاری تلگرام رو به رو شده و پس از آن استفاده از این اپلیکیشن را در روسیه ممنوع کردند. این اتفاق با دستور سران و سیاست مداران روسیه رخ داد چرا که این افراد ادعا می کردند با دستیابی به این کد ها می توانند با حملات تروریستی و خائین بهتر مقابله کنند.

وکیل تلگرام در طی مصاحبه ای که انجام داد , این درخواست کشور روسیه را , درخواستی ضد قانون دانست. چرا که در اختیار قرار دادن کلید‌ های رمزنگاری شده , به هر بهانه ای , و به هر کسی با هر سمتی , امکان دسترسی به حریم خصوصی افراد را فراهم می کند و این خود نوعی قانون شکنی است. وی در ادامه سخنان خود افزود شرکت تلگرام بخاطر این درخواست روسیه شکایتی را در دادگاه مسکو بیان کرده است که متاسفانه دادگاه مسکو آن را نا معتبر دانست و نپذیرفت ولی باز هم این امر باعث نشد شرکت تلگرام تغییر موضع دهد و همچنان از ارائه کلید های رمزنگاری خودداری کرد.

تلگرام توانسته جایگاه بسیار بالایی را در کشور های خاورمیانه به دست آورد و آمار نشان می دهند ۲۰۰ میلیون نفر از کاربران تلگرام ایرانی هستند , با این حال شایعاتی درباره فیلتر شدن تلگرام در ایران نیز شنیده شده است ولی هنوز اخباری مبتنی بر قطعی بودن این موضوع منتشر نشده است.

 

در ادامه با زوم تک همراه باشید…

این مطالب را نیز ببینید!

شهاب دادگرنژاد

شهاب دادگر نژاد یکی از کار آفرینان نمونه برتر کشوری است ، وی در حوزه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *