صفحه اصلی / اخبار فناوری / جزئیات پرداخت وام صد میلیونی با قسط ۹۰۰ هزارتومان

جزئیات پرداخت وام صد میلیونی با قسط ۹۰۰ هزارتومان

جزئیات پرداخت وام صد میلیونی با قسط ۹۰۰ هزارتومان : خبرها این روزها پخش شده است که حکایت از پرداخت وام صد میلیونی مسکن را دارد که اقساط آن۹۰۰ هزار تومان می باشد. آنگونه که وزیر راه و شهرسازی بیان کرده این یک حرکت حمایتی می باشد که بیشتر منافع آن برای جامعه و کم ترین هزینه را برای دولت داشته باشد.

هدف از پرداخت وام مسکن صد میلیونی تومانی این است که مردم بتوانند با قدرت خرید بالاتری خانه بخرند و به جای پرداخت اجاره برای خانه هایشان،اقساط خانه های خودشان را بدهند.

وام مسکن ۱۰۰ میلیون تومانی

عباس اخوندی اینگونه گفت است که با آمدنش به وزارت خانه، مقدار وام بانکی با توجه به ارزش ملکی در تهران حدودا هفت درصد کاهش داشته بود و در شهرستان ها ۱۷ تا ۲۰ درصد بود.

وی اشاره می کند که تسهیلات بیست میلیون تومان و قیمت یک واحد متوسط مسکن سیصد میلیون تومان بوده است و برای اینکه قدرت خرید افزایش داشته باشد مدل های مختلفی در ایران ارائه شده است اما یکی از رایج ترین مدل ها ،یارانه بر سود می باشد.

همچنین وی در ادامه اینگونه می گوید که در سال گذشته بانک مرکزی ادعا نموده برای یارانه بر سود ۲۲ هزار میلیارد تومان مطالبه از دولت است که روشن است دولت این چنین پولی نداشته است. بودجه ی در سال ۹۷ برای این بدهید در نظر گرفته شده است.

وزیر راه و شهرسازی گفته است که روشی که من در رابطه با تحریک بخش تقاضای مسکن پیگیری کرده ام این است که به سراغ پس اندازه برویم و هر کسی که پس اندازی کرد می تواند با توجه به آن تسهیلات را دریافت نماید. این روش در وزارت مسکن و شهرسازی نیز در گذشته صورت گرفته است.

آخوندی این چنین بیان نموده : تلاش بر این است که در چنین راهکاری قیمت تمام شده پول برای بانک کاهش داشته باشد. افرادی که به این طریق به پس انداز می پردازند در ازای خواب پولشان سودی دریافت نمی کنند بلکه می توانند امتیاز تسهیلات را بگیرند. در نهایت به همین طریق قیمت پول تمام شده برای بانک ها کم می شود و فقط به اندازه فرآیند ، جاری آن می گردد. در صورتی که عملیات به صورت دقیقی در حوزه مسکن طراحی نگردد این فرآیند در حد شعار باقی می ماند و خیلی سریع متوقف خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی باتوضیح  در مورد سپرده گذاری مردم و مشارکت ها اینگونه می گوید که در این ۳ ساله بیشتر از چهارصد هزار نفر پس اندازه کننده بوده اند و میزان این سپرده ها از ۷۰۰۰میلیارد تومان بیشتر بوده است.دولت برای بخش مسکن تجهیزمنابع ویژه را در نظر گرفته است. این تجهیز منابع ویژگی خاصی داشته چون هر کسی که پس اندازه کند در مقابل آن درخواست وام مسکن داشته است.

وام مسکن و خانه

وی در ادامه می گوید که به دنبال طرحی هستیم تا بتوانیم این تقاضا ها را سازماندهی کنیم. هم اکنون رئیس جمهوز با کم شدن میزان نرخ سود تسهیلات در بخشهای فرسوده موافقت نموده که این طرح پس از رد شدن از مرحله های شورای پول و اعتبار عملی خواهد گردید.

زوج های تهرانی هم اکنون برای خرید و ساخت خانه نیازمند تقریبا ۱۶۰ میلیون تومان هستند که نسبت این وام با توجه به واحد مسکونی از۷ درصد به ۴۵ تا ۵۰ درصد قابل افزایش است. به همین دلیل هرچقدر متقاضی توان مند تر شده باشد می تواند با توان زیادتری به بازار وارد گردد. برای شهرهای کوچک این رقم ۸۰ میلیون تومان و برای شهرهای بزرگ غیر از تهران ۱۲۰ میلیون تومان است. در شهرهای کوچک برای معامله یک آپارتمان متوسط قیمتی ۱۱۰ تا ۱۲۰ تومان است که ۸۰ میلیون تومان تسهیلات به عنوان یک رقم بالا به شمار می رود و به نسبت وام به قیمت ، خیلی ارزشمند خواهد بود. همچنین چون میزان نرخ سود نیز کم می باشد تسهیلات ارزان قیمت محسوب می گردد و میزان قسطها نیز کم خواهند شد.

یکی از بزرگترین مشکلات در این خصوص می توان امکان پیشی گرفتن مقدار تعهدات دولت از میزان پس انداز باشد که  برای برطرف شدن چنین مشکلی به ریئس جمهور پیشنهاد شده تا دولت از محل صندوق توسعه ملی یک میلیارد دلار در بانک مسکن سپرده گذاری نماید.

تمرکز بر بازسازی بافت های فرسوده

بازسازی بافت های فرسوده یکی دیگر از اولویت های دولت است که در این خصوص نسبت به سال های گذشته دریافت تسهیلات با ۳۰ درصد افزایش روبرو بوده است. سود این تسهیلات هشت درصد است که نسبت به دیگر تسهیلات ارزان تر بوده و به همین جهت خیلی ها به سوی این تسهیلات کشیده می شوند. اخوندی اینگونه می گوید که با همین برنامه در سال گذشته رشد هفت درصدی داشته ایم که امسال نیز قطعا این رشد ادامه خواهد داشت و مشکلاتی که مربوط به دلار در چند روز گذشته اتفاق افتاده در این بازار نیز تاثیر گذاشته است.

افرادی که در بافت های فرسوده سکونت دارند می توانند برای دریافت این تسهیلات که به ساخت و بازسازی مرتبط است ،اقدام نمایند. دولت اماده است تا هزار میلیارد تومان سپرده گذاری را در بانک مسکن انجام بدهد. اقساط این تسهیلات به صورت ماهانه است که در صورت صد میلیون تومان بوده باشد سود آن شش درصد است و کمتر از ۱۲ سال و قسط ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود. وقتی صحبت از بافت های فرسوده می شود منظور همین منطقه های پایین شهر می باشد چون هدف جامعه نیز به افراد متوسط و زیرمتوسط اختصاص داشته است.

مردم خودشان صاحب پروژه ها می باشند

وزیر راه و شهرسازی تفاوت این گونه اقدامات را اینگونه گفته است که سیاست در نظر گرفته شده ، مشارکت مردم در انجام پروژه ها می باشد و گفت اعلام برنامه ها با ما است و مردم خودشان تمام کننده آن هستند. این روش میزان کم ترین تعهد و بار را برای دولت به وجود می آورد. در روش دیگر دولت قادر است که زمین را بزند و خودش نیز توقف آن را انجام بدهد. در چنین روشی خانه ی که خریدار آن را بدست می آورد در بیابان نبوده و در همین شهر خواهد بود و قدرت انتخاب با خریدار است.

 جزئیات پرداخت وام صد میلیونی با قسط ۹۰۰ هزارتومان

آخوندی اینگونه می گوید که اصلا قرار نیست پروژه ی بزرگ انجام شود بلکه پروژه ها خود توسط مردم انجام می شوند. او تحریک قسمت های تقاضا به واسطه پس انداز را به عنوان تنها راهکاری برای اقشار متوسط در جهت تامین مسکن می داند و امیدوار است که امسال مقدار تسهیلات بانک مسکن در قسمت های متفاوت به بیشتر از ۶۰۰ هزار واحد برسد.

این مطالب را نیز ببینید!

تصاویر جذاب از تماشاگران بازی های فوتبال جام جهانی روسیه ۲۰۱۸

بازی های فوتبال جام جهانی روسیه یکی از رویداد های بسیار جذاب در بهار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *