صفحه اصلی / اخبار فناوری / VPN چیست ؟ دلایل استفاده از وی پی ان چیست ؟

VPN چیست ؟ دلایل استفاده از وی پی ان چیست ؟

چرا باید از VPN استفاده کنیم؟ اول از هر چیزی باید به خوبی بدانیم که VPN چیست و پس به لزوم استفاده از آن پی ببریم.اگر می خواهید پس از گذشت و گذار در فضای اینترنت هیچ ردی از شما باقی نماند می توانید از وی پی ان استفاده نمایید. البته عده ی با عنوان شبکه خصوصی مجازی نیز از آن یاد می کنند.

همانطور که در ابتدای متن اشاره کرده ایم ، استفاده از شبکه خصوصی مجازی یا وی پی ان سبب می شود که هیچ رد پایی از شما در فضای اینترنت برای شخص دیگر یا سرویس دهندگان اینترنت باقی نماند. اگر شما از افرادی هستید که روزانه زمان زیادی را برای استفاده از اینترنت صرف می کنید حتما از یک سرویس ارائه دهنده وی پی ان استفاده نمایید. در ادامه این پست سعی شده تا مطالبی مفید در رابطه با VPN و لزوم استفاده از آن برای شما کاربران عزیز نوشته شود. با زوم تک همراه شوید…

وی پی ان چیست ؟

استفاده از VPN برای شما فوایدی را به همراه خواهد داشت؛ اولین فایده این  است که شما می توانید به صورت دورغین از یک کشور دیگر به فضای اینترنت دسترسی داشته باشد که معمولا این گزینه زمانی کاربرد دارد که شما نیاز به یک موضوع داشته باشید که نمی توانید از کشور خودتان به آن دسترسی داشته باشید. مثل شرایط فعلی تلگرام که برای کاربران ایرانی فیلتر شده است یا گوگل سرویسی مانند آنالیتیک که ایرانیان به آن دسترسی ندارند و مجبورند برای استفاده از آن به سراغ VPN بروند.

دومین فایده ی که استفاده از وی پی ان برای شما دارد ، رمزگذاری همه ی داده های ترافیکتان در فضای اینترنت می باشد. به این ترتیب تقریبا هیچ شخص دیگری نمی تواند رد پایی از جستجوهایتان را در اینترنت بدست بیاورد که می تواند یک هکر معمولی باشد یا سازمانی که قصد دارد از جستجوهایتان باخبر گردد و در نهایت شما می توانید امنیت بیشتری داشته باشید. البته فراموش نکنید که شما مجبور نیستید از وی پی ان استفاده کنید ولی در صورت عدم استفاده شما ، باید مواردی که در قسمت فوق ذکر کرده ایم را در نظر داشته باشید.

VPN چیست؟ در تعریفی ساده می توانیم اینگونه بگوییم که وی پی ان به جای اینکه شما را به یک فضای نا امن و شلوغ در اینترنت متصل کند شما را به یک شبکه خصوصی از اینترنت انتقال میدهد گه تنها به خودتان اختصاص دارد. وی پی ان ها به این صورت هستند که مکان یابی شما را با توجه به آی پی به جای وصل می کنند که اصلا به شما تعلق نداشته است. پس با توجه به این مورد می توانیم بگوییم که شما با استفاده کردن از VPN می توانید امنیت خودتان را در فضای اینترنت به وجود بیاورید.

یکی از کاربردهای که وی پی ان ها دارند ، ریموت کردن کارمندان یک کمپانی به شبکه خصوصی اداره بوده است که حتی می توانند به صورت فیزیکی در آن اداره نباشند.

وی پی ان

استفاده از VPN چه فواید و ضررهای برای ما داشته است؟

وی پی ان ها در سیستم ها و گوشی های شما قرار می گیرند و یک اتصال رمزگذاری شده را با متصل شدن به سرورهای سازنده به وجود می آورد و در نهایت لینک های مطمئن را به شما میدهند که شما می توانید بدون هیچ نگرانی از اینترنت به صورت عادی استفاده نمایید. ولی نباید فراموش کنید که به جای اینکه اطلاعات و تاریخچه وب گردی شما توسط ای اس پی خود شما قابل ردیابی باشد به واسطه سازندگان وی پی ان قابل دسترس می باشد. توصیه می شود که هیچ گاه به صورت صد در صد اعتماد نکنید و اینگونه تصور نکنید که کاملا به صورت ناشناخته در فضای اینترنت حضور داشته اید.

نباید فکر کنید که با فعال کردن وی پی ان شما همیشه به صورت کاملا ناشناس هستید چون اگر به حساب های مثل فیس بوک و گوگل سر بزنید اطلاعات شما به شکل Cookie  ذخیره می گردد و حتی اگر در دفعات بعدی با وی پی ان وارد شود شما مشاهده می کنید که اطلاعاتتان به شکل ذخیره شده هستند.

برخی از سازمان های دولتی و اجرا کننده قانون وجود دارند که می توانند سرویس وی پی ان شما را را مجبور به غیرفعال سازی نمایند و به همین ترتیب در فضای اینترنت به مانیتور کردن شما بپردازند.

استفاده از وی پی ان ها سرعت آپلود و دانلود را پایین می آورد و علت این موضوع عدم اتصال مستقیم به شبکه اینترنت است. وقتی شما از VPN استفاده نکنید به صورت مستقیم به اینترنت متصل می شوید اما در صورت متصل شدن با وی پی ان دیگر این اتصال با یک رابط شکل می گیرد و سرعت انتقال داده ها نیز با کاهش روبرو می شود. البته این موضوع به موارد مختلفی نیز بستگی داشته است که می توانیم به کیفیت VPN و سروریهای اتصالی اشاره نماییم.

راهکاری برای پیدا کردن یک VPN مناسب

اگر می خواهید یک VPN خوب و مناسب پیدا کنید قطعا کار مشکلی در پیش داشته اید و باید پس از تحقیق و ارزیابی های دقیق این کار را انجام بدهید. چون این شما هستید که با استفاده از یک وی پی ان ، همه ی داده ها و اطلاعات خودتان را در اختیار ارائه دهندگان وی پی ان قرار میدهید پس نباید مطمئن بودن و قابل اعتماد بودن VPN را در این زمینه فراموش کنید.

متاسفانه امروزه زمینه ی به وجود آمده که بسیاری از افراد تبلیغ VPNهای ارزانی را می کنند که بیشتر آنها قصد سواستفاده از داده های شما و ایجاد مزاحمت های مختلف را برای کاربران به دنبال خواهد داشت. اگر می خواهید یک سرویس خوب در اختیار داشته باشید باید هزینه کنید و اصلا چنین چیزی رایگان در اختیار شما قرار نخواهد گرفت.

وی پی ان های که به شکل رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرند از روش های دیگری هزینه هایشان را بدست می آورند چون قطعا برای تامین سرور نیاز به هزینه دارند. یکی از راهکارهای تامین هزینه ها فروش اطلاعات شخصی کاربران است که می تواند روش کسب درآمد آنها به شمار بیاید. ما به شما توصیه می کنیم پیش از اینکه بخواهید تصمیمی در رابطه با استفاده از VPN بگیرید حتما تحقیق و جستجوهای لازم را انجام بدهید و در نهایت وی پی ان را استفاده کنید که قابل اعتماد باشد. حتما به مرکزی که از آن VPN خریداری می نمایید نیز دقت کنید و هر جایی را برای خرید VPN انتخاب نکنید چرا که قطعا به ضرر شما خواهد بود و ممکن است از خریدتان پشیمان شوید.

چگونه از VPN  استفاده کنم؟

خیلی ساده می توانید از VPN استفاده نمایید و کار کردن با آن بسیار ساده است. شما بعد از تهیه وی پی ان ، باید یک برنامه با عنوان client software داشته باشید. باید این اپلیکیشن را در گوشی و سیستم خوب نصب کنید و به واسطه آن به اکانت وی پی ان تان وصل شوید. شما خیلی ساده با تایپ اطلاعاتتان میتوانید به اینترنت رمزگذاری شده وارد شوید و نهایت اتصال خود را به VPN انجام بدهید.

استفاده از وی پی ان

در تمامی موارد شما باید برای متصل شدن یک آی پی از یک کشور را انتخاب کنید مثلا اگر سرور المان را انتخاب می کنید شما به عنوان شخصی از این کشور که به اینترنت متصل شده ، شناسایی می شوید.

تا زمانی که  client software باز است شما دقت کافی به اطلاعات و داده های که نشان داده می شوند ، داشته باشند. قبل از اینکه به سرور متصل شوید هیچ گاه وب سایت های پر خطر را باز نکنید. گاهی این امکان وجود دارد که برنامه با توجه به شلوغی یا سرعت به شما سرورهای را پیشنهاد بدهد که توصیه می شود به آنها دقت کنید و همیشه سعی کنید از این موارد اتصال خود را انجام بدهید.

در پایان نتیجه می گیریم که فقط VPN ها نیستند که سبب می شوند ما در فضای اینترنت ، وضعیت امن را داشته باشید بلکه موارد دیگری وجود دارد که حتما باید به آنها نیز دقت داشته باشیم.

این مطالب را نیز ببینید!

افزوده شدن قابلیت های جدید به Note Pad ویندوز ۱۰

Note Pad ویندوز ۱۰ | یکی از اتفاقاتی که این روزها در عصر دیجیتال در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *