صفحه اصلی / اخبار فناوری / کد رهگیری املاک چیست؟ اموزش گرفتن کد رهگیری املاک

کد رهگیری املاک چیست؟ اموزش گرفتن کد رهگیری املاک

کد رهگیری املاک چیست؟ اموزش گرفتن کد رهگیری املاک : در گذشته ها به این صورت بود که تمامی معامله ها و قراردادها به شکل دستی صورت می گرفت ولی به تدریج دیگر روش های جدید جای این روشهای قدیمی را گرفتند و سبب شدند تا بسیاری از کارها بدون ایجاد مشکل و راحت تر انجام گردد.

یکی از موادی که دولت برای بدست آوردن میزان امار دقیق معامله ها و همچنین کنترل میزان قیمتها انجام داده است فرایند هوشمند سازی تمامی معامله ها در سامانه معاملات مسکن می باشند. از سال ۸۷ به بعد نیز دیگر قراردادهای که به شکل دستی باشند اعتباری نداشتند و از آن پس افرادی که قصد انجام معامله ی را داشته باشند باید پس از مراجعه به مشاورین املاک از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور استفاده نمایند.

وب سایت ایران ملک

دفترچه راهنمای ثبت قرارداد در سامانه کد رهگیری

کد رهگیری املاک چیست؟ اموزش گرفتن کد رهگیری املاک : قراردادهای که به صورت جدید باشند دارای یک کد رهگیری هستند و به شکل یک کاغذ پرینتی می باشد که به واسطه متصل بودن مشاور املاک به سامانه قابل دسترس بوده است.

پس از آن مشاورین املاک اقدام به وارد کردن اطلاعات قرارداد در این سامانه کردند می توانند پرینت بگیرند و در قسمت بالا سمت راست آن بارکد ۲بعدی وجود داشته که از دستگاه پرینتر بنگاه در ۳ نسخه چاپ خواهد شد. در این بارکد تمامی مشخصه های معامله ها (نام ، آدرس و …) ثبت شده است و البته نشانی کامل ملک نیز ذخیره گردیده است که می توان برای خواندن از مشخصه ها از نرم افزار بارکد خوان استفاده کرد. حالا با این وجود برای بسیاری از کاربران این سوال به وجود می آید که چگونه می توانند برای دریافت کد رهگیری اقدام نمایند که در ادامه این پست به اموزش گرفتن کد رهگیری املاک پرداخته ایم. با ما همراه شوید…

دفترچه راهنمای ثبت قراردادها در سامانه

نکته) اگر می خواهید اطلاعات دقیق تر و جزئی تری را در این خصوص بدست بیاورید حتما دفترچه راهنمای ثبت قرارداد در سامانه کد رهگیری را مطالعه نمایید.

مزیت های گرفتن کد رهگیری

گرفتن کد رهگیری برای کاربران می تواند مزیت های زیادی داشته باشد که به صورت خلاصه می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

 • تضمین و ضمانت امنیت معامله
 • پیگیری های ساده و راحت
 • تخلیه به موقع املاک
 • پیشگیری از هر گونه فسخ نمودن قرارداد به واسطه فروشنده
 • انجام پیگیریهای در خصوص عدم دریافت مبلغ معامله
 • استعلام های در خصوص امور شهرداری
 • و…

چگونه کد رهگیری بگیریم؟

مشاورین املاک باید پس از اینکه ثبت نام خود را در قسمت “ثبت نام مشاوران املاک” سایت www.iranamlaak.ir انجام دادند برای دریافت امضای دیجیتال و سپس صدور گواهی در دفاتر اسناد رسمی و فعال نمودن آن مراحل زیر را سپری نمایند.

 1. تهیه سخت افزار امضای دیجیتال
 2. صدور و تمدید گواهی امضای دیجیتال
 3. پیش نیازها (سیستم عامل و مرورگر اینترنت مورد نیاز)
 4. نصب درایور امضای دیجیتال
 5. نصب کامپوننت CAPICOM
 6. نصب زنجیره امضای دیجیتال
 7. تنظیمات مرورگر Internet Explorer
 8. فعال سازی امضای دیجیتال
 9. دفترچه راهنمای کاربران سامانه املاک و مستغلات

صدور و تمدید گواهی امضای دیجیتال : پس از اینکه سخت افزار را تهیه کردید باید برای صدور گواهی امضای دیجیتال یا تمدید آن صاحب جواز خود به یکی از دفترهای اسناد رسمی مراجعه کند البته حتما باید مدارک زیر را همراه داشته باشد:

 • اصل و کپی شاسنامه
 • اصلی و کپی کارت ملی (پشت و رو)
 • اصل و کپی پروانه کسب
 • مهر مشاور املاک

فراموش نکنید که گواهی امضای دیجیتالی که صادر می شود تا یک سال اعتبار داشته است و پس از این مدت مجدد برای تمدید آن باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمود.

اگر می خواهید به صورت جزئی تنظیمات و راهنمای مرتبط با این قسمت را مطالعه کنید حتما به وب سایت اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران مراجعه نمایید.

این مطالب را نیز ببینید!

آیا فروش گلکسی نوت ۹ بیشتر از گلکسی نوت ۸ خواهد بود؟

اخیرا کمپانی سامسونگ با معرفی گوشی پرچمدار گلکسی نوت ۹ توانست بسیاری از کاربران را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *